Reklama
  • Środa, 27 listopada 2013 (11:00)

    Wszystko o perfumach. Niezwykła wystawa w Centrum Nauki Kopernik

Jakich perfum używała Maria Antonina? Czy George Sand lubiła fiołki? Możesz to sprawdzić na wystawie Zapach – niewidzialny kod. Do oglądania. I do wąchania.

Cała prawda o perfumach. Kiedy je wymyślono i czy zawsze używano ich tylko dla przyjemności? Jaki wpływ na rozwój perfumiarstwa miały kobiety? Dlaczego składniki pięknej kompozycji nie muszą ładnie pachnieć? Plus zapachowa mapa Berlina zaprojektowana przez słynną awangardową artystkę Sissel Tolaas, wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów z francuskiego muzeum perfum Osmothèque.

Reklama

To najważniejsze punkty programu wystawy Zapach – niewidzialny kod. Jej kuratorka Agnieszka Łukasik zapewnia, że takiej jeszcze w Polsce nie było. Bo oprócz eksponatów do oglądania będzie też sporo do wąchania. Na przykład substancje i olejki, których najczęściej używa się podczas pracy nad pachnącymi kompozycjami.

I historyczne perfumy, m.in. egipskie kyphi, rzymskie foliatum czy woda królowej Węgier, odtworzone przez słynne „nosy” – Dominique’a Ropiona i Danielę Andrier oraz polskich perfumiarzy z firmy Pollena Aroma. Nie tylko dla pasjonatów!

Wystawę w Centrum Nauki Kopernik można zwiedzać od 21 listopada 2013 r. do 19 stycznia 2014 r.

Zdjęcie

Arpège, perfumy, które Jeanne Lanvin, założycielka słynnego paryskiego domu mody, stworzyła  dla swojej córki.  Stały się sławne również z uwagi  na piękny falkon  z rysunkiem  Paula Iribe’a. /Mat. Prasowe
Arpège, perfumy, które Jeanne Lanvin, założycielka słynnego paryskiego domu mody, stworzyła dla swojej córki. Stały się sławne również z uwagi na piękny falkon z rysunkiem Paula Iribe’a.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

Najpiękniejsze renesansowe flakony na perfumy to dzieło weneckich rzemieślników. /Mat. Prasowe
Najpiękniejsze renesansowe flakony na perfumy to dzieło weneckich rzemieślników.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zobacz również

  • Ponieważ najczęściej kupujemy wody toaletowe, które są mniej trwałe od perfum, często mamy problem z tym, jak szybko ich zapach ulatnia się ze skóry. Można temu zaradzić na dwa sposoby. Spryskaj... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.